wz

Sfinga

Sfinga

Velká sfinga v Gíze je velká zpola lidská, zpola zvířecí socha, nacházející se na Gízské plošině v Egyptě na západním pobřeží Nilu. Je to největší socha vytesaná z jednoho kusu kamene, která kdy byla vytvořena.
Menkaureova pyramida
Všeobecně se věří, že byla vytvořena starými Egypťany v 3. tisíciletí př. n. l, v době Staré říše za panování 4. dynastie, a to panovníkem Rachefem spolu s pyramidou. Je 74 m dlouhá, 6 m široká a 21 m vysoká. Jakým jménem nazývali Sfingu staří Egypťané dodnes přesně nevíme. Často užívané označení Sfinx bylo vytvořeno ve starověku Řeky a pochází z egyptského slova sešepanch, který lze přeložit jako „obraz žijícího“. Toto pojmenování označovalo královské sochy ve čtvrté dynastii, ačkoli bylo v Nové říši více spojováno s Velkou sfingou. Egyptští Arabové používali označení Abul-Hol, což znamená Otec hrůzy.

Proměna Sfingy v čase

Sfinga v průběhu času utrpěla mnoho poškození. Je vytesána z vápencového podloží; časem pak došlo k částečnému zasypání pískem a obroušení zasypaných částí. První pokus vykopat Sfingu se datuje do roku 1400 př.n.l., kdy se ji z pověření faraona Thutmose IV podařilo odkrýt až po přední tlapy. Thutmose IV pak mezi tlapami nechal vztyčit žulovou stélu, která připomíná tuto událost. Sfinze chybí původně asi jeden metr široký nos.
Menkaureova pyramida
Velmi rozšířená legenda tvrdí, že jí ho ustřelili Napoleonovi vojáci v průběhu jeho tažení do Egypta. Tato informace je však nepravdivá, protože existují obrazy Sfingy z doby před Napoleonovým tažením, které ji zobrazují bez nosu. Egyptský historik al-Makrízí připisuje zničení nosu súfijskému fanatikovi jménem Muhammad Sa'im al-Dahr, který byl rozhořčen tím, že prostí rolníci uctívají Sfingu, aby tím zlepšili svou úrodu. Sa'im al-Dahr byl poté pověšen za vandalismus. Zničení nosu se mělo odehrát v roce 1378. V roce 1817 proběhly první moderní vykopávky, vedené kapitánem Cavigliou, které úplně odkryly hruď Sfingy. Úplně vykopána byla v roce 1925. Fotografie Sfingy z opačné strany se zpravidla nepublikují, protože jim dominuje v těsné blízkosti McDonalds a přilehlé neobyčejně rozsáhlé smetiště na samém okraji Gizy.

TOPlist

Vyrobil: Pyramidy-giza.xf.cz | Copyright © 2011 Pyramidy-giza.xf.cz. Všechna práva vyhrazena. | Zpětné odkazy

Šumava ubytování | Brazílie | Turecko | Řecko | Tunisko